LED

LED lámpa modul fejlesztés

Felkérést kaptam egy design lámpa elektronikai moduljának tervezésére és prototípusának elkészítésére. A kor követelményeinek megfelelően természetesen LED alapú fényforrásról van szó. Korábban foglalkoztam már LED lámpákkal, ám a beépíteni kívánt extra funkcióknak köszönhetően most ez egy kicsit több, mint egy sima fényforrás. Érintés nélkül történő ki/be kapcsolás és vezérelhető fényerő szerepelt az igények között.

A lámpamodul tervezésénél figyelembe kellett vennem a beépítési körülményeket, hiszen a megkeresés idején már volt egyértelmű koncepció a teljes lámpa kialakítását illetően, valamint mintaként gyártott mechanikai elemek is. Ezek a feltételek behatárolták a modul alakját, maximális kiterjedését, valamint a ráépített alkatrészek nagyjából történő elrendezését.

Műszaki oldalról, csak néhány működési paraméter volt adott, a megvalósítás módját és az ehhez szükséges alkatrészeket magam válogathattam össze. A vezérlést mikrovezérlővel valósítottam meg a vezérléshez szükséges szenzor kommunikációs módja miatt. Ezzel nagyban egyszerűsödött a hardveres felépítés, valamint sokkal nagyobb rugalmasságot adott a szoftveres alapon történő megvalósítás, hiszen nagyon jól paraméterezhetőek így az egyes funkciók, valamint későbbi módosításra is egyszerűbb megoldás kínálkozik.

LED-es másodpercmutató számlapos órához

Kaptam egy olyan tervezési feladatot, hogy készítsek egy már meglévő számlapos órához másodperc kijelzést LED-ek segítségével, mivel a mechanikus óra csak kicsi és nagymutatóval rendelkezik, másodpercmutatóval nem. Még mielőtt valami bonyolult dologra gondolna bárki is, a mechanikus órával nem kellett szinkronban lennie ennek az áramkörnek.

A megvalósításhoz szükség volt 60db nagy fényerejű vörös LED-re, egy valamennyire pontos időalapra, egy számlálóra és sok-sok kimenetre, illetve ettől is több vezetékre. Amit lehetett, azt megoldottam mikrovezérlővel, így az időalapot adó oszcillátor a hozzá szükséges számlálóművel egy mikrokontrollerben lett létrehozva. Mivel rengeteg kimenetre volt szükség és feleslegesnek bizonyult a feladatra egy TQFP100 tokozású PIC32MX, így soros léptetőregiszterekkel csináltam meg a 60db kivezetést.

Ami a mikrokontrollert illeti, így a szoftvert kiegészítve egy megfelelő számú léptetőregisztereket is kezelő rutinnal és a számlálók tartalmának átalakításához szükséges adatkonverterrel elegendőnek bizonyult egy SO8 tokozású PIC12F1822-es kontroller is egy marék 74HC595 8 bites léptetőregiszterrel.